| | | | |


Zväčšiť mapu

Z diaľnice odbočujeme na Čiovo na exite Prgomet. Po zaplatení mýtneho v malinkej "cestarine" schádzame asi 15 minút dole k moru opustenou, kamenistou a nudnou krajinou takmer bez známok života.

O to väčšie prekvapenie nás čaká dole pri vjazde na kamenný most ktorý spája pevninu s ostrovom, na ktorej na rozprestier mesto Trogir.

V sezone je tam veľmi rušno, dostať sa autom na ostrov vyžaduje veľkú trpezlivosť a sústredenie sa. Nielen hustá premávka, ale aj malebné okolie nedovolia ísť rýchlejšie.

Oblasť Trogir

Trogir je starobylé mestečko, pozostáva z historického jadra na ostrovčeku a z nových častí ležiacih na pevnine. Stavebný ráz mestečka, ktoré si zachovalo urbanistickú štruktúru predovšetkým z čias benátskej vlády, nesie pečať hlavne 13. až 16. storočia, domáci obyvatelia ho nazývajú "malými Benátkami". V roku 1997 bolo mesto zapísané do zoznamu svetového pamiatkového dedičstvo UNESCO.

Vzhľadom k neveľkej ploche ostrova je Trogir ideálnm miestom k prehliadke pamätihodnosti, kúzelných uličiek, stavieb z rôznych epoch a múzei.

V meste Trogir je rozmanitá turistická ponuka. Predovšetkým majitelia malých lodí a plachetníc ponúkajú všetky potrebné služby. Z ostrova je tam dostupnosť autobusovými linkami, ktoré spájajú tieto oblasti každú polhodinu.

Ostrov ponúka niekoľko malých zátok, ktoré sú posiate malebnými plážami s drobným štrkom, s možnosťou potápania alebo chytanie rýb. Prekrásna voda i výhľad zaručuje, že sa na tento kút budete určite vracať.

Na severe ostrova sú borovicové lesy. Vďaka priaznivému podnebiu sa tam pestujú olivovníky, figovníky, južné ovocie, vinná réva. Južná strana ostrova je chránea pre búrkou.

Čiovo je ideálna pre turistov, ktorí hľadajú kľud pláže a osamelé zátoky, na ktorých je málo ľudí.

Šport

Trogir má dobré podmienky pre vodné športy: jachting, winsurfing, potápanie, tenis, kuželky, stolný tenis a iné.

Zábava

Trogir ponúka zábavu na tanečných terasách, dikotékach, pri folklorných predstavniach. V priebehu sezĂłny sa konajú festivaly "Rybárske noci"

Kultúra

Koncerty klasickej hudby v rôznych historických priestoroch.